03. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Dato Turashvili: The Jeans Generation

20:30 – Czechia

Jaroslav Erik Frič: Want to Hear My Dream?


04. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Aka Morchiladze: Emancipating the Reader

20:30 – Czechia

The Truck Side of Ostrava: Dust, Coke and Fire 2


05. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Paata Shamugia: The Knight in the Panther's Skin

20:30 – Slovakia

Michal Havran: A Dinner with the Candidate


06. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Mariam Tsiklauri: Traditional, Modernist, Poetic

20:30 – Poland

Malgorzata Rejmer:


07. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Tamta Melashvili: A New, Fearless Voice

20:30 – Czechia

Tomáš Vůjtek: A True Actor’s Story


08. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Beso Khvedelidze: The Georgian of Kathmandu

20:30 – Czechia

Vít Kremlička: The Logbook of Marimbo


09. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Eka Qevanishvili: The Evacuation Plan

20:30 – Slovakia

Marek Vadas: Black on Black


10. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Diana Anfimiadi: Predicting with Jam

20:30 – Czechia

Roman Szpuk: A Stone, a Choir and a Shoelace


11. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Lela Samniashvili: There Are No Women Poets

20:30 – Czechia

Oldřich Janota: Could You Fly?


12. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Zaza Koshkadze: A Zombie Who Loved Literature

20:30 – Czechia

Marek Šindelka: The Poet’s Eye Has Not Disappeared


13. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Nika Jorjaneli: Him Who Came on Time

20:30 – Poland

Stanisław Łubieński:


14. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Nene Kvinikadze: Unanimously

20:30 – Czechia

Ondřej Štindl: Moonlit Borderlands


15. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Ana Kordzaia-Samadashvili: Well, I Am a Grown-up Girl Now

20:30 – Slovakia

Ondrej Štefánik: Paula, the Ostrich and the City


16. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Rezo Tabukashvili: The Third Eye

20:30 – Slovakia

Silvester Lavrík: A Multidimensional Lavrík


17. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Giorgi Arabuli: Searching for Oneself, Searching for God

20:30 – Ukraine

Olexyi Czupa:


18. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Batu Danelia: Love is Ballast

20:30 – Slovakia

Peter Repka & Ivan Štrpka: The Lonely Runners...


19. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Giorgi Lobzhanidze: Mystique

20:30 – Czechia

Alexey Sevruk: A World Whittled Away by Paradox


20. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Bekha Kurkhuli: Full Stop

20:30 – Czechia

Michal Viewegh: Viewegh in a Renault


21. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Shota Iatashvili: The Wings of Death

20:30 – Czechia

Ivan Klíma: On Love, Betrayal and Perfect Days


22. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Zurab Rtveliashvili: The Pioneering Performer

20:30 – Czechia

Anna Bolavá: Down into Darkness


23. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Basa Janikashvili: What Has Man Against Us?

20:30 – Poland

Zośka Papużanka:


24. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Giorgi Kekelidze: You Placed Your Lashes on Mine

20:30 – Ukraine

Tanja Maljartschuk


25. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Tea Topuria: The Mint Threshing Floor

20:30 – Poland


26. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Kato Javakhishvili: Surrealist Icons

20:30 – Czechia

Arnošt Goldflam: Incidents, Horrors and Little Agatha


27. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Gaga Nakhutsrishvili: Beyond the Horizon

20:30 – Czechia

Martin Reiner: Reiner, One in a Million


28. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Ekaterine Togonidze: I've Been Like This for Over a Year

20:30 – Poland

Wojciech Górecki:


29. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Lela Kodalashvili: Baring the Feelings

20:30 – Ukraine

Olena Huseinova: The Daydreaming Superheroine


30. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Zviad Ratiani: Love, Fear, Death

20:30 – Czechia

Ivan Binar: Johnny in Pecka’s Pit


31. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Davit Gabunia: Theatre

20:30 – Slovakia

Vladimír Balla: Kafka? Balla!


01. 08. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Lia Liqokeli: The Laughter of Devi's Wife

20:30 – Slovakia

Monika Kompaníková: Changing Words, Searching for Order


02. 08. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Erekle Deisadze: The System Must Break Down

20:30 – Czechia

Petr Hruška: His Own and Others’ Work